İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Üç kadın vahşice öldürüldü, ‘artık yeter’ sesleri yükseldi

İstanbul Maltepe’de bulunan Aydın Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Aylin Sözer, Kemal Delbe, Malatya’da Selda Taş, Mehmet Taş ve Antep’in İslahiye ilçesinde Vesile Dönmez oğlu Uğur Dönmez tarafından öldürüldüler.  Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selma Gürkan,  her gün kadınların öldürülmesine artık “dur” denilmesini isteyerek, iktidarı bu cinayetlere karşı önlem almaya çağırdı.

İstanbul Maltepe’de Kemal Delbe isimli erkek, öğretim görevlisi Aylin Sözer’in üzerine yanıcı madde döktükten sonra ateşe verdi. Aylin Sözer yaşamdan koparıldı.

Çevredekiler, gözaltına alınırken polise saldıran Kemal Delbe’yi dövmek istedi. Olayın yaşandığı dairede çıkan yangını itfaiye söndürdü.

‘HIRSIZLIK ŞÜPHESİ VARMEYE ÇALIŞTI’

Maltepe Kaymakamlığı’ndan  şu açıklama yapıldı: “Yapılan ilk belirlemelere göre, sabah 08.00 civarı şüpheli Kemal A’nın Aylin Sözer’in evine gittiği, bir süre sonra tartıştıkları, akabinde Kemal A’nın Sözer’i öldürdüğü ve olaya hırsızlık şüphesi vermek için daireyi ateşe verdiği bilgisi alınmıştır.”

Aile ve çocuk iletişimcisi Aylin Sözer’in, “16 Nisan 2019’da Haber Global’de katıldığı programda şiddet üzerine ‘Şiddet çözülür mü? Sanmıyorum, azalabilir’ demişti. Aylin Sözer şunları ifade etmişti:

“Duygusal olsun olmasın, fiziksel olsun olmasın zorbalığın her türlüsünü şiddet olarak görebiliriz. Zorbaların hepsi bir dönem mağdurdur daha önce zorbalığa uğramış kişilerin içinden çıkar bütün zorbalar. Toplumda herkesin gözü önünde şiddet olayları var, çocuklar gördüğü zaman demek ki böyle yapılıyormuş diyor çocuklar. Dünyanın her yerinde ciddi bir sorun bu. Çözülür mü? Sanmıyorum. Önlemlerle azalabilir.  Çocuklarımız toplumu model olarak öğreniyorlar biz toplumda ne kadar şiddeti uyguluyorsak o kadar yaygınlaşıyor. Artık öğretmenlere varan sonuçları var.”

SELDA TAŞ EVLİ OLDUĞU ERKEK TARAFINDAN ÖLDÜRÜLDÜ

Bugün Malatya’da Selda Taş da evli olduğu erkek Mehmet Taş tarafından  başından silahla vurularak öldürüldü. Bostanbaşı Mahallesi Çiftlik Caddesi’ndeki evde Mehmet Taş’ın tabancayla başından vurması sonucunda ağır yaralanan Selda Taş, kaldırıldığı Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yaşamını yitirdi.

Katil Mehmet Taş’ın, “Uyuşturucu madde, yaralama, tehdit” gibi suçlardan 38 suç kaydı bulunduğu öğrenildi.

VESİLE DÖNMEZ’İ OĞLU ÖLDÜRDÜ

Öte yandan aynı gün üçüncü kadın cinayeti ise Antep’in İslahiye ilçesinde yaşandı. Anne Vesile Dönmez, oğlu Uğur Dönmez tarafından önce pompalı tüfekle rehin alındı, polisin, ‘teslim ol’ çağrısına olumsuz yanıt veren Uğur Dönmez, 55 yaşındaki annesi Vesile Dönmez’i öldürdü. Dönmez polisler tarafından gözaltına alınırken, şizofreni hastası olduğu ve 15 gündür ilaçlarını kullanmadığı iddia edildi.

‘ARTIK YETER!’

Öte yandan Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selma Gürkan yaptığı yazılı açıklamada madın cinayetlerine karşı iktidarı önlem almaya çağırdı.

Gürkan, “Bu ülkede her gün kadınlar katlediliyor! Bu ülkede kadınlar evlerinde yakılarak öldürülüyor!” diyerek, üç kadının öldürülmesine vurgu yaptı. “Pandemi döneminde evler daha fazla şiddet mahalli haline geldi, şiddet faillerinin iktidarın kadına yönelik şiddete göz yuman, failleri aklayarak, serbest bırakarak adeta teşvik eden tutumu her gün kadınların canına mal oldu, olmaya devam ediyor” diyen Gürkan, iktidarın kadınların şiddete karşı önlem taleplerine kulaklarını tıkadığını, kadın cinayetlerine karşı acil önlem taleplerini görmezden geldiğini, imzaladığı uluslararası sözleşmelerin gereğini yerine getirmediğini dile getirdi.
“Artık yeter!” çağrısı yapan Gürkan, şunları ifade etti: “İstanbul Sözleşmesi ile ilgili tartışmalara son verin. Biliyoruz ki gizli kapılar arkasında hala sözleşmeden nasıl kurtuluruz hesapları yapıyorsunuz. 6284 Sayılı Yasanın tartışılmasına izin veriyorsunuz. Kadınlar ölürken, öldürülürken, bunu yapamazsınız. Buna artık son verin. Kadınların öldürüldüğü, bunun artık vahşete dönüştüğü bu ülkede iktidarın görevi kadına yönelik şiddeti engellemeye ilişkin çalışma yapmaktır. Aksi her davranış her yeni gün bir kadın cinayeti anlamına geliyor.

Eşitliğin altının oyulduğu, kadınların haklarının tırpanlandığı, şiddete karşı acil önlemlerin hayata geçirilmediği her yeni gün yeni kadın katliamları yaşanmaya devam edecek!”

EMEP: İKTİDARI ÖNLEM ALMAYA ÇAĞIRDI

Gürkan, “Kadınların eşit, özgür, şiddet ve ayrımcılığın olmadığı, kimsenin cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğinin ayrımcılık gerekçesi haline getirilmediği, güvenli bir hayat yaşama hakkının sağlanması için talepleri tüm demokrasi güçlerinin de talepleridir ve bu taleplerin gereğinin yerine getirilmesi için herkes elini taşın altına koymalıdır” dedi.

İktidara seslenen Gürkan şu önlemlerin alınmasını istedi:

“●       Kadınlarla erkeklerin eşit olduğu, kimseye ayrımcılık yapılamayacağı fikrini kabul edin. Kadınların hayatın her alanında eşit temsilini sağlamak, eşitliği hayata geçirmek için somut adımlar atın.

  • İstanbul Sözleşmesi’nden imzanın çekilmesi, 6284 sayılı Şiddet Yasası’nın değiştirilmesi, çocuk istismarcılarına af getirilmesi, boşanan kadının nafaka hakkının 2-3 yıl gibi sürelerle kısıtlanması, kadının ev içi emeğinden kaynaklanan miras hakkına el konulması, farklı cinsel yönelimlere ayrımcılık yapılması gibi tartışmalara derhal son verin.
  • Fiziksel, psikolojik, cinsel ve ekonomik şiddetle ilgili acil bir eylem planı oluşturun. 7/24 çalışacak etkin bir Alo Şiddet Hattı, her 100 bin nüfusa en az bir sığınak, her 200 bin nüfusa en az bir cinsel şiddet kriz merkezi açarak şiddetle ilgili ulusal mücadele ağını bir an önce kurun.”

 

ETİKETLER

 

Yorumlar kapatıldı.